Zsírmáj cöliákiában. Valós a veszély?

Prezentáció formája: Interaktív esetismertetés (6+2 perc)

Bevezetés: 

A cöliákia egy glutén által kiváltott autoimmun betegség, ami a populáció 1 %-át érinti. A cöliakiás betegek körében részben ismert, részben ismeretlen okok miatt a steatosis hepatis (SH) kialakulásának rizikója fokozott az átlagpopulációhoz képest. Egy prospektív kutatás keretében cöliákiás betegeknél végeztünk komplex metabolikus felmérést és hasi ultrahang (UH) vizsgálat is készült SH kizárása céljából.

Esetleírás: 

Első esetünk egy 20 éves, újonnan diagnosztizált, alultáplált cöliákiás nő, akinek Body Mass Indexe (BMI) 17. Visceralis zsírterület (VFA) és testzsírszázalék (PBF) értékei ugyancsak az alacsony tartományba esnek (VFA=39,2 cm2, PBF=18%), vérzsír és haemoglobin A1c (HbA1c) értékei a referenciatartományon belül vannak. A hasi UH során korábban ismeretlen SH került leírásra nála (Grade 1, Hamaguchi Score 1). Második esetünk egy 24 éves újonnan diagnosztizált cöliákiás férfi, akinél azonban súlyos elhízás (BMI=47,8) áll fenn, nála a SH legsúlyosabb formáját találtuk (Grade 3, Hamaguchi Score 6). Harmadik betegünk egy 49 éves cöliákiás nő, aki gluténmentes diétát (GFD) tart, normál testalkatú (BMI=19,3), VFA és PBF referenciatartományon belüliek, csakúgy, mint a vérzsír értékek. Kissé emelkedett HbA1c értéket mértünk nála (5,8%), illetve a hasi UH-n SH-t diagnosztizáltunk nála (Grade 1, Hamaguchi Score 1). Negyedik esetünkben egy ismert cöliákiás, szigorú GFD-t tartó, 29 éves, súlyosan elhízott nőt mutatunk be, akinél a VFA 195,9 cm2, a PBF 48,9%, összkoleszterinje 5,6 mmol/l, HbA1c 5,73%. Hasi UH során nála is SH került leírásra (Grade 2, Hamaguchi Score 3).

Következtetés:

Eseteinkkel szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy cöliákiás betegeknél mind a GFD elkezdése előtt, mind a GFD alatt fennáll a zsírmáj gyakoribb előfordulása. A kórkép a komplex pathomechanizmusból adódóan testalkattól, egyéb metabolikus rizikótényezőktől függetlenül fennállhat, ezért nagy hangsúlyt kell fektetni a megelőzésre és szűrésre ebben a betegcsoportban.