A coeliakia az oka mindennek?

Prezentáció formája: Interaktív esetismertetés (6+2 perc)

Bevezetés: A coeliakia akár az esetek felében tünetszegény formában jelentkezhet, a nem specifikus tünetek nehezíthetik a differenciál diagnózist. A közös genetikai háttér és a kezeletlen coeliakia miatt kialakuló állandó gyulladás következtében bizonyos egyéb tápcsatornai kórképek kialakulásának rizikója is emelkedik.

Esetbemutatás: A 62 éves férfibetegnél széklet-vérteszt pozitivitás és microcyter anaemia kapcsán indult kivizsgálás. Tápcsatornai endoszkópiák során a gyomor corpus területén egy kb. 2,5 cm-es fánkszerű, livid, vérzékeny, centrális köldökszerű behúzódással rendelkező képlet igazolódott; a colon transversum és bal colonfél területét érintően szegmentális aphtosus gyulladás volt látható. Utóbbi eltérések hátterében sorozatbiopsziás mintavétel lymphocytás colitis lehetőségét vetette fel a jelentősen emelkedett intraepithelialis lymphocytaszám alapján, ugyanakkor a betegnek nem volt mikroszkópos colitisre utaló klinikai tünete. A gasztroszkópia során a duodenumból vett minták szövettani vizsgálata subtotalis (Marsh IIIB-C stádiumú) boholyatrophiát igazolt, aminek hátterében utóbb az emelkedett TTG szint alapján coeliakia megerősítésre került. A gyomorban lévő, malignitás lehetőségét felvető képlet esetében kevert epithelialis, neuroendokrin tumor lehetősége merült fel (ECL-NET G1). Staging vizsgálatok (endoszkópos UH, CT, szomatosztatin receptor szcintigráfia) alapján a folyamat cT3N0 stádiumúnak bizonyult, neuroendokrin és gasztroenterológiai onkoteam döntése alapján primer műtéti eltávolításra (gastrectomia) került sor. 5 hónappal a műtét után a gluténmentes diétát tartó betegnél visszatérő hányások és fogyás hátterében varratvonali szűkület igazolódott, amely miatt két alkalommal történt endoszkópos ballontágítás.

Konklúzió: Coeliakia diagnózisra bármely életkorú betegnél, akár csak microcyter anaemia esetén, relatíve tünetszegény klinikai kép mellett is gondolni kell. Kezeletlen coeliakia esetén kolonoszkópia során detektált intraepithelialis lymphocytosis lehet a coeliakia részjelensége, ugyanakkor klinikai tünetek függvényében egyidejűleg fennálló lymphocytás colitisre is gondolni kell. A coeliakia esetén fennálló krónikus gyulladás szerepet játszhat a NET-ok patogenezisében, de a két betegség közti kapcsolat megléte nem egyértelmű.