A makacsság ára

Prezentáció formája: Interaktív esetismertetés (6+2 perc)

Bevezetés:
Az ulceratív colitis (UC) egy krónikus gyulladásos bélbetegség, amely gyakran jár együtt szövődményekkel, és komplex terápiás megközelítést igényel. Megfelelő terápia ellenére is kialakulhatnak a szövődmények, ezért a multidiszciplináris együttműködés kulcsfontosságú ezek felismerésében és kezelésében.

Esetismertetés:
A beteg anamnézisében 2006 óta ismert, többszörös relapszusokkal járó UC szerepel. A terápiás lépcsőket követően (adalimumab, tofacitinib, ustekinumab, vedolizumab) 2024-ben akut exacerbáció alakult ki, amely során citomegalovírus (CMV) aktiváció is igazolódott. Az antivirális kezelés és szteroid lökésterápia mellett a beteg állapota csak részlegesen javult. A beteg az irányelvek által javasolt alacsony molekulasúlyú heparin (LMWH) kezelést csak időnként fogadta el, a pszichés vezetése külön kihívást jelentett. A terápiás eredménytelenség miatt laparoscopos subtotalis colectomiát végeztünk, ileostoma kialakításával. Peri- és postoperatív szakban kialakuló szövődmények közé tartozott a v. cephalica thrombophlebitise, pulmonalis embolizáció, valamint v. uterina és v. jugularis interna trombózisa, valamint húgyúti infekció. Előbbieket LMWH-val, utóbbit antibiotikummal kezeltük.

Megbeszélés:
A fent bemutatott esetben az UC szövődményeinek kezelését több szakma (gasztroenterológia, sebészet, angiológia, infektológia, pszichológia) együttműködve végezte. A CMV és húgyuti fertőzés, a tromboembóliás események, valamint terápia rezisztens UC kezelése komoly kihívást jelentettek, széleskörű együttműkődést és szakmai egyeztetést igényelve. A subtotalis colectomia és az egyéb szakmaspecifikus terápiák bevezetése végül a beteg állapotának stabilizálását eredményezte.

Következtetés:
Az UC komplex szövődményeinek kezelése multidiszciplináris megközelítést igényel. Az időben végzett sebészeti beavatkozás kulcsfontosságú lehet a terápiás eredménytelenség esetén, miközben a szisztémás szövődmények felismerése és adekvát kezelése javítja a beteg túlélési esélyeit és életminőségét.