A Crohn-betegség a tápcsatorna bármely szakaszát érintő krónikus, gyulladásos betegség, mely a bélfal minden rétegét érinti. A felső tápcsatornai érintettsége ritka, az esetek kevesebb, mint 5%-ában igazolható.
A 29 éves betegünknél hasi fájdalom, hányinger, hányás, postprandiális teltség érzés és jelentős fogyás hátterében 2017-ben gastroscopia során súlyos gyomorürülési zavart okozó, többszörös, mély bulbus fekély mutatkozott. Colonoscopia során a terminális ileumban M.Crohnra utaló fekélyek igazolódtak. A diagnózist szövettan is megerősítette. Szteroid refrakteritás miatt infliximab kezelés indult, amely mellett szövettani remissziót sikerült elérni. Látóterünkbe 2025. január végén került a beteg, amikor intézményünk SBO-ján két napja fennálló melaenás székletürítés miatt jelentkezett. Laboratóriumi vizsgálatok transzfúziót nem igénylő anaemiát igazoltak. Gastroscopia során a duodenum bulbusában oedemás, gyulladt, erodált felszínű redőzetet észleltünk, mely időnkét a gyomorba prolabált, továbbá az egyik redőn egy 1mm-es aktuálisan nem vérző ércsonkot azonosítottunk. Vérzéscsillapítást végeztünk (haemoclip és adrenalinos infiltrátio), PPI-t kezdtünk. Second look gastroscopia során a korábbi ércsonk helyén fibrinnel fedett hámhiány látszott. A pseuodopolypból és a gyomorból biopsziás mintavétel történt. A panaszok hátterében alapbetegségének relapszusa is felmerült, azonban szövettani eredmény a bulbusban pepticus jellegű duodenopathiát igazolt. Aktív vagy specifikus gyulladást kizárt. Az anamnézis ismételt, részletesebb felvétele során kiderült, hogy a beteg a panaszokat megelőzően napokig izületi fájdalmak miatt naproxen hatóanyagú gyógyszert szedett.
Az NSAID készítmények a fejlett országokban a leggyakoribb okai a gasztrointesztinális nyálkahártya károsodások kifejlődésének. Ezen készítmények szignifikáns mértékben okoznak emésztőszervi mellékhatásokat a prosztaglandinszintézis-gátlásán keresztül. Leggyakoribb szövődményük a vérzés. A súlyos gasztrointesztinális vérzés ritka szövődménye a Crohn-betegségnek, irodalmi adatok alapján incidenciája 0,6%-4% közé tehető. A vérzés szinte minden esetben alsó traktus eredetű. Crohn-betegség szövődményeként kialakuló súlyos felső gasztrointesztinális vérzés irodalmi ritkaság.