A mesterséges intelligencia szerepe a vékonybél polipoid léziók kapszula endoszkópiával történő dianosztikájának javításában, nem expert gasztroenterológusok esetén

Prezentáció formája: Háromperces (3 perc)

Bevezetés:

A kapszula endoszkópia a vékonybél nos-invazív vizsgáló módszere, mely lehetővé teszi a hagyományos alsó és felső endoszkópia által nem elérhető vékonybél szakaszok vizualizációját. Számos előnye mellett hátránya, hogy a felvételek leletezése időt és szakértelmet igényel. Ezen problémák megoldására a mesterséges intelligencia alapú szoftverek bevezetése igéretes lehetőséget kínál. A tápcsatornai vérzések diagnosztikájában már rendelkezésre állnak irodalmi adatok, míg a polipoid léziók tekintetében a források száma korlátozott.

Célkitűzés:

Célunk a jól körülhatárolt, vékonybél polipoid léziók kapszula endoszkópiával való, nem expert gasztroenterológus általi detektálásának javítása mesterséges intelligencia (MI) segítségével. Az MI alkalmazása mellett, lerövidíthető-e a vizsgálatok leletezési ideje, illetve növelhető-e a polipdetekciós ráta?

Módszerek:

2017. október és 2024. április között az Endo-Kapszula Magánorvosi Centrumban végzett vékonybél kapszula endoszkópia vizsgálatokat elemeztünk konszekutív módon. A felvételeket az AnX Robotics NaviCam SB egykamerás kapszuláival rögzítettük. Jelen kutatáshoz vékonybél helyzetű, jól látható, körülhatárolt polipoid léziókat választottunk ki. A negatív, szennyezett, valamint nem teljes felvételek kizárásra kerültek. A videókon a polipdetekciós rátát és a leletezési időt elemeztük, összehasonlítva az expert és a nem expert gasztroenterológus eredményeit, utóbbit MI támogatással és anélkül. A használt MI az AnX Robotics ProScan típusú szoftvere volt.

Eredmények:

Jelen vizsgálatunkba, 2300 beteget tartalmazó adathlamazból, 20 beteg felvételeit válogattuk be. A nők és férfiak aránya 15:5, a betegek átlag életkora 52,08 év, a BMI átlag értéke 26,68 kg/m² volt. Az átlagos leletezési idő nem különbözött az expert és nem expert MI-val való támogatása esetén (19,05 és 21,4 perc), míg MI nélkül ez az érték magasabb volt (39,5 perc, p<0.0001). Az átlagos polipdetekciós ráta expert esetén 1,85 darab, nem expert esetén MI-val 1,8, MI támogatás nélkül szignifikánsan alacsonyabb, 1,15 polip (p<0.05).

Következtetések:

Eredményeink alapján az MI az expertekével összevethetővé javítja a nem expertek általi polipdetekciós rátát és leletezési időt vékonybél polipoid léziók kapszula endoszkópiával való diagnosztikája során.