COVID-19 fertőzést követő gyermekkori cöliákia szűrés

Prezentáció formája: Interaktív esetismertetés (6+2 perc)

Esetismertetés: A 12 éves Laurát 8 hónapja fennálló, étkezési szokásait is befolyásoló szaglás- és ízérzékelési zavar miatt vizsgáltuk Long COVID Ambulanciánkon. Hasi fájdalmat, fáradékonyságot, székletében eltérést nem tapasztalt. Szűrő jellegű laboratóriumi vizsgálatok során vashiányos anémia mellett kifejezetten emelkedett anti-transzglutamináz IgA, és erősen pozitív endomízium elleni antitest szintet találtunk. A megkezdett gluténmentes étkezés mellett laboratóriumi paraméterei normalizálódtak, és idővel az íz- és szaglászavara is rendeződött.

Bevezetés: A különféle autoimmun betegségek, például a cöliákia kialakulásában a genetikai és környezeti tényezőkön túl a vírusfertőzések – beleértve a SARS-CoV-2 is – közrejátszhatnak. Ellentmondó eredményeket láthattunk három gyermekkori retrospektív vizsgálat alapján az újonnan diagnosztizált cöliákiások arányának változását tekintve.

Célkitűzések: A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika, Bókay utcai részlegén működő Long COVID ambulancián célunk volt a koronavírus fertőzésen átesett gyermekek körében egységes cöliákia tesztelést végezni.

Módszerek: Kutatásunkba a 2021. július 19 és 2022. július 18. között Long COVID ambulanciánkon megjelent, prospektív adatgyűjtésként cöliákia szűrővizsgálattal rendelkező, illetve COVID-19 fertőzésen igazoltan átesett gyermekeket vontuk be.

Eredmények: Kétszázhuszonhét gyermek felelt meg bevonási kritériumainknak. Százhuszonhét (56.0%) gyermek esetében észleltünk legalább egy elhúzódóan fennálló gasztrointesztinális tünetet a vizsgálat időpontjában, melyek többségében funkcionális tünetképzés (89,8%) merült fel. Két esetben gyulladásos bélbetegség igazolódott. A tizenkét esetben észlelt emelkedett anti-transzglutamináz IgA érték (5,4%) hátterében hét gyermeknél diagnosztizáltunk friss cöliákiát (3,1%), akik közül négynek nem volt hasi panasza (57.1%). A vizsgált gyermekek közül összesen öt gyermek volt már ismerten cöliákiás (összprevalencia: 5,3%), közülük egy gyermek nem tartotta jól a diétáját, így szeropozitív volt.

Következtetések: A COVID-19 után elhúzódóan jelenlévő hasi panaszok hátterében főként funkcionális tünetképzést diagnosztizáltunk. Szűrővizsgálatunk során legalább háromszor magasabb arányban találtunk frissen diagnosztizált cöliákiát és az összprevalencia is hatszor magasabb volt az eddig ismeretett magyar és nemzetközi átlagpopulációhoz képest, mely számos kérdést vet fel.  A magas arányú, tünetszegényen diagnosztizált cöliákia miatt a gyermekek rutin szűrése megfontolandó.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium ÚNKP-23-3-II-SE-4 kódszámú Új Nemzeti Kiválóság Programjának a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból finanszírozott szakmai támogatásával készült.