Bevezetés: A gyulladásos bélbetegség (IBD) kezelése során fellépő ritka extraintestinalis manifesztációk (EIM), gyógyszer mellékhatások a beteg és kezelőorvosának szoros együttműködését, sokszor a társszakmák bevonását igénylik. Előadásomban két esetünk kapcsán a bőrgyógyászati interdiszciplinális együttműködést mutatom be.
Esetismertetés: Első esetünknél (9 éves fiú) perianalis abscessus, hasi fájdalom, hasmenés hátterében diagnosztizáltunk Crohn-betegséget. Kezelését kizárólagos enterális táplálással, azatioprin kezeléssel kezdtük, majd adalimumab terápiában részesült, ezt követően bőrtünetei jelentkeztek: az erythémás alapú, hámló pustulákkal tarkított plakkok felvetették psoriasis pustulosa lehetőségét, melyet a biológiai kezelés mellékhatásának véleményeztek, emiatt azt leállítottuk. Kifejezett cutan és enterális tünetek miatt szisztémás szteroid indult. Az elvégzett szövettani vizsgálat a Crohn-betegség cután manifesztációját igazolta, emiatt a kortikoszteroid monoterápiát követően ustekinumab került bevezetésre. A gyermek jelenleg remisszióban van. A Crohn-betegség EIM közül a mucocutan tünetek lehetnek specifikusak („metasztatikus Crohn”), IBD asszociált kórképek (erythema nodosum, stomatitis aphtosa, psoriasis, hydradenitis suppurativa) valamint reaktív manifesztáció (pyoderma gangrenosum, Sweet-szindróma).
Második esetünkben a 13 éves fiú enyhe-középsúlyos colitis ulcerosajának kezelését mesalazin terápiával indítottuk, relapsus miatt szisztémás kortikoszteroid majd biológiai terápia (infliximab) került bevezetésre. A későbbiekben ízületi panaszok miatt sulfasalazint állítottunk be. Ezt követően lázas állapot, maculopapulosus exanthemak jelentek meg. Skarlát gyanújával antibitoikum kezelésben részesült, majd státuszában diszkrét tenyéri hámlás, conjunctivitis, nyirokcsomó- és lépmegnagyobbodás volt észlelhető. Laboratóriumi vizsgálataiból balra tolt vérkép, eozinofília, transzamináz emelkedés emelendő ki. A gyógyszereit leállítottuk, intravénás szteroid és antihisztamin indult. A klinikai kép és a bőrbiopszia eredménye alapján tüneteit DRESS szindrómának (Drug Reaction with Eosinophilia and Systemic Symptoms), hiperszenzitív gyógyszerreakciók súlyos formájának tartottuk. A gyógyszer beállítását követően 3-6 héttel jelentkezik, magas láz, nyirokcsomóduzzanat, kifejezett bőrtünetek képében. Betegünk esetében a sulfasalazin volt felelős a tünetek kialakulásáért.
Következtetés: Az IBD kezelése komplex, a fellépő, esetlegesen ritka szövődmények felismerésében és ellátásában a multidiszciplináris szemléletnek kiemelt jelentősége van. Az IBD és a bőrgyógyászati betegségek molekuláris kapcsolata még nem pontosan ismert. A bőrtünetek osztályozása időként nehéz feladat, a gasztroenterológus és a bőrgyógyász szoros együttműködését teszi szükségessé.
Szemelvények az IBD-MDT alapú ellátásból: barátunk a bőrgyógyász
Prezentáció formája: Interaktív esetismertetés (6+2 perc)