Kompressziós csigolyatörés gyermekkorban, „nem lehet elég korán kezdeni”

Prezentáció formája: Interaktív esetismertetés (6+2 perc)

Bevezetés: A gyulladásos bélbetegségek kezelésében elengedhetetlen a multidiszciplináris szemlélet. Ez nem csupán az extraintesztinális manifesztációk, gyógyszermellékhatások, szövődmények kezelésében fontos, de a primer terápiás terv megválasztásánál is.

Esetismertetés: Előadásunkban egy jelenleg 13 éves fiatal esetét mutatjuk be, akinek 9 éves korában igazolódott az ileocoecalis Crohn-betegsége. Indukciót követően azathioprine került beállításra, amelyet a gyógyszer toxikus mellékhatásai miatt (pancreatitis) leállítottunk. Ezután biológiai terápia indult (adalimumab), amelynek kezdete után 1 évvel immunmediált hatásvesztés alakult ki. Intenzifikált infliximab dózis mellett is alacsonyabb gyógyszerszint, valamint emelkedett antitest-titer volt detektálható, ezért az immunogenitás megelőzésére terápiája immunmodulátor (metotrexate) bázisterápiával lett kiegészítve. Mindezek ellenére a gyermek nem került remisszióba, az endoszkópia során a képalkotó vizsgálatokkal is azonosított bélterületeken csőszerű, rugalmatlan nyálkahártya volt látható, amely vérzékeny, hyperaemiás és granulált volt, valamint a rectumban több fibrinnel fedett fekély volt azonosítható. A klinikai kép és a vizsgálati eredmények alapján TNF-alfa gátló kezelését nem folytattuk, a továbbiakban ustekinumab terápia került beállításra. Alapbetegségének súlyossága és a többszöri prolongált szteroid terápia miatti csontásványianyag tartalom csökkenés következtében multiplex csigolyakompresszió alakult ki, amely miatt biszfoszfonát (pamidronsav) kezelésben is részesül, fűzőt visel, emellett súlya sem gyarapodott az elvárt módon. A biológiai terápia mellett, a súlyos colon érintettségre való tekintettel tehermentesítő ileostoma is kialakításra került. Az alkalmazott ustekinumab terápia, ileostoma és biszfoszfonát kezelés mellett a gyermek jelenleg panaszmentes, betegségaktivitási indexe 0+, súlyfejlődése és hossznövekedése is megindult.

Konklúzió: Előadásunkban egy súlyos, terápiarezisztens Crohn-beteg gyermek esetén keresztül szeretnénk szemléltetni az IBD-vel gondozott gyermekek ellátásakor jelentkező kihívásokat és az egyes esetekben szükséges multidiszciplináris szemlélet fontosságát.